Buty neoprenowe na wody ciepłe lub zimne

0
256

Gdy zakończymy kurs nurkowania na poziomie podstawowym i dopełnimy formalności, możemy zacząć planować zakup sprzętu nurkowego. Jednym z wyjątkowo ciekawych elementów ekwipunku są buty neoprenowe. 

Dlaczego warto zainwestować w buty neoprenowe

Uprawianie sportu wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt oraz odzież i akcesoria dostosowane do specyfiki danej dyscypliny. Podczas aktywności fizycznej związanej z wodą nasze stopy są szczególnie obciążone, narażone na otarcia i wychłodzenie. Nieodzownym elementem naszego wyposażenia podczas uprawiania wodnej aktywności fizycznej są buty neoprenowe. Warto pamiętać, że choć damskie buty nie różnią się znacznie od męskich, rozmiar i odpowiednie dopasowanie gra tutaj kluczową rolę.

Buty na wody ciepłe

Na ciepłe wody, których temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, przeważnie wybierzemy buty piankowe. Możemy zdecydować się na buty elastyczne, lekkie z neoprenu. Jeśli nie planujemy chodzić po skałach czy ostrych kamieniach nie będzie nam również potrzebna gruba podeszew w butach. Jednak w sytuacji, gdzie mamy do przejścia z brzegu jakiś kawałek skalny można pomyśleć o butach z twardszą podeszwą. Możemy tu zastosować buty neoprenowe z twardą podeszwą o grubości 5mm.

Buty na wody zimne

Nurkując w wodach umiarkowanych (poniżej 20 stopni) czy wodach zimnych (np. w Polsce) poniżej 10 stopni Celsjusza, musimy dużo więcej uwagi przeznaczyć na właściwą ochronę cieplną naszego ciała. Nieustannie polecane są oczywiście buty neoprenowe z grubą podeszewą dla jeszcze lepszego komfortu cieplnego. Jeśli suchy skafander jest wyposażony w buty zintegrowane warto pomyśleć o dwóch lub nawet trzech parach skarpet. Eksperci w dziedzinie nurkowania doradzają połączenie skarpety neoprenowej 3mm, pojedynczej skarpetki oraz buta 5mm – ten zestaw daje dobry komfort nurkowania w wodzie o temperaturze 3-4 stopnie Celsjusza.