Mentor i coach – w czym mogą pomóc?

0
19

Codzienne wyzwania oraz presja społeczna może sprawić, że poczujemy duży niepokój i chaos. Jak możemy rozwijać swoje umiejętności, jednocześnie nie rezygnując z pracy zarobkowej? Co zrobić, żeby zmienić naszą branżę? Jak lepiej zarządzać swoim czasem? Na te i inne pytania na pewno odpowie nam coach lub mentor.

Na czym polega coaching?

Coaching to sposób na lepsze zrozumienie swoich celów oraz marzeń. Pozwala z dystansem spojrzeć na siebie oraz uczy jak lepiej organizować swój czas. Coach podczas sesji dowiaduje się, jakie są nasze oczekiwania wobec życia i pracy, a dodatkowo pomaga znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów. Jest także specjalistą, który dba o to, byśmy lepiej i optymistyczniej patrzyli w przyszłość. Pomoże także w ustawianiu swoich priorytetów. Będzie potrzebny, zwłaszcza dla osób, które nie wierzą we własne możliwości, ale chcą zmienić postrzeganie samego siebie. 

Mentoring a coaching

Osoby zainteresowane rozwojem osobistym interesuje również mentoring. To nieco bardziej specjalistyczny coaching, który jest skierowany głównie na życie zawodowe. Mentorem będzie dla nas taka osoba, która osiągnęła dużo w swoim życiu i pomaga innym w znalezieniu własnej drogi rozwoju. 

Mentor pomaga w:

  • ustaleniu ścieżki rozwoju zawodowego,
  • ułożenia priorytetów i zadań na najbliższe miesiące i lata,
  • znalezieniu takich kursów i programów szkoleniowych, które pomogą w rozwoju kariery,
  • uniknięcia błędów, jakie popełniają nowi przedsiębiorcy.

Mentor sam przechodził wszystkie ścieżki rozwoju, dlatego rozumie jak ważne jest wsparcie, ale również samokrytyka. Takie spotkania mogą umocnić nasze poczucie własnej wartości oraz tworzyć na nowe możliwości. 

Zarówno coaching, jak i mentoring są nastawione na rozwój osobisty, ale również pomoc w ustalaniu pragnień i marzeń. Mentor dodatkowo skupia się na rozwoju zawodowym, a także podpowiada jakie przeszkody możemy natrafić oraz jak je omijać. Mentorem powinna być osoba, która potrafi słuchać, jest dobrym strategiem, a także ma własne bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, którym może się dzielić. Mentoring jest świetnym sposobem na znalezienie w sobie siły do działania.