Schodołaz zapewnia bezpieczny transport

0
27

Osoby z niepełnosprawnością ruchową poruszający się na wózkach inwalidzkich każdego dnia muszą pokonywać bariery architektoniczne. Nie każdy może pozwolić sobie na mieszkanie w domu bez schodów, wciąż nie każdy urząd czy inna placówka są dostosowane dla niepełnosprawnych, a są takie sytuacje, kiedy wizyta w takim miejscu jest niezbędna. Schodołazy gąsienicowe są świetnym rozwiązaniem, kiedy nie można pozwolić sobie na zamontowanie podjazdu lub windy.

Pomoc dla osób na wózkach i opiekunów

Schodołazy dla niepełnosprawnych to urządzenia pozwalające w prosty i bezpieczny sposób pokonać schody, krawężniki lub inne tego typu wzniesienia.

Najważniejsze parametry w zależności od modeli:

  • waga urządzenia waha się od 35 kg do 71 kg
  • udźwig: od 130 kg do 170 kg
  • dostosowane do wózków spacerowych i inwalidzkich
  • zasięg: średnio 50 pięter
  • zasilanie akumulatorowe

Niewielkie gabaryty schodołazów pozwalają na używanie ich nawet w ciasnych klatkach schodowych, dzięki czemu sprawdzają się w blokach i domkach jednorodzinnych. Są przydatne wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania wind lub podjazdów.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń. Schodołazy gąsienicowe mogą być dobrane pod konkretną osobę z niepełnosprawnością ruchową, w zależności od tego, na jakim wózku się porusza, jak często będzie korzystała z urządzenia, czy będzie transportowana na wózku, czy na specjalnym krzesełku.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Schodołazy gąsienicowe są nie tylko wygodne, bo można je zabrać ze sobą (łatwo się składają i mieszczą do bagażnika samochodu), ale przede wszystkim zapewniają bezpieczne pokonanie barier architektonicznych. Nie ma ryzyka przechylenia wózka, wypadnięcia osoby z niepełnosprawnością czy ześlizgnięcia.

Znaczna liczba osób poruszających się na wózkach mieszka w miejscach, z których bez pomocy opiekuna nie są w stanie wyjść na zewnątrz. Bardzo ważne jest, żeby umożliwiać im wyjścia z domu nie tylko w celu wizyty u lekarza czy w centrum rehabilitacji, ale też w celach rekreacyjnych. Schodołazy dla niepełnosprawnych dają im większą swobodę i poprawiają komfort życia.