Strona głównaUncategorizedBiotyna- czy słusznie ma opinię witaminy korzystnie wpływającej na urodę?

Biotyna- czy słusznie ma opinię witaminy korzystnie wpływającej na urodę?

Witaminy z grupy B w dużym stopniu wpływają na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, układu mięśniowego, a także na wygląd i stan naszych włosów, skóry i paznokci. Często słaba kondycja włosów i paznokci to złożony problem i wynika z niedoborów wielu składników odżywczych. Czasem jednak jest to po prostu zbyt mała podaż jednej witaminy, np. biotyny (witamina H lub B7). Jaką dokładnie rolę w naszym organizmie pełni biotyna? Jakie objawy mogą wskazywać na jej niedobór?

Za co odpowiada biotyna?

Biotyna przede wszystkim ma opinię witaminy odpowiadającej za wzmocnienie i porost włosów, promienną skórę i mocne paznokcie. Pełni jednak także mnóstwo innych ważnych funkcji w organizmie m. in.:

  • wspomaga proces tworzenie kwasów tłuszczowych
  • wpływa na proces syntezy glukozy
  • bierze udział w syntezie protrombiny- czynnika odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi
  • wspomaga funkcjonowanie tarczycy i syntezę jej hormonów

Przy większych niedoborach biotyny czasem zauważa się podwyższony poziom cholesterolu i mrowienie mięśni. U osób mających predyspozycje do problemów skórnych deficyt objawia się przesuszoną skórą o szarawym kolorycie i trądzikem. Nasilone wypadanie włosów i osłabiona płytka paznokci także mogą wskazywać na niedobór biotyny.

Źródła biotyny

Biotyna jest syntetyzowana w naszym organizmie przez florę bakteryjną jelit. Pomimo tego witaminę H należy dostarczać także wraz z dietą. Biotyna występuje zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Dzięki temu, że biotyna ma opinię witaminy korzystnie wpływającej na urodę (biotyna opinie). Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, dlatego najczęściej przyjmuje się ją w postaci proszku rozcieńczonego z wodą.

Źródła pochodzenia zwierzęcego:

  • jajka (przede wszystkim żółtko)
  • wątróbka

Źródła pochodzenia roślinnego:

  • mąka: sojowa, pełnoziarnista pszenna i żytnia, ryżowa
  • warzywa: pomidory, marchew, szpinak
  • orzechy: migdały, orzechy ziemne

Czy trudno jest więc utrzymać poziom biotyny w normie? Na pewno zwyczajna urozmaicona dieta i suplementacja co jakiś czas w pełni zapobiegną wystąpieniu niedoborów witaminy H.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne