Jak umilić dziecku pobyt w przedszkolu?

0
317

Wielu rodziców stoi przed ważnym wyborem – posłać swoją pociechę do przedszkola, czy odczekać jeszcze chwilę, by móc cieszyć się obecnością dziecka w domu. Jeśli rodzic zdecyduje się w rezultacie na zapisanie dziecka do przedszkola, nasuwają się wątpliwości czy pociecha odnajdzie się w nowym środowisku, czy znajdzie bratnią duszę oraz czy będzie wracać z przedszkola z dobrym samopoczuciem. O tym, jak sprawić, by dziecko z uśmiechem pojawiało się w przedszkolu, mówi poniższy tekst. 

Jakie przedszkole wybrać?

Pierwszym krokiem, jaki możesz jako rodzic wykonać, by umilić dziecku czas bycia w przedszkolu, jest wybranie odpowiedniej placówki (np. przedszkole Bemowo). W wieku przedszkolnym psychika dziecka rozwija się i kształtuje na najwyższych obrotach, dlatego tak istotne jest, by miejsce, do którego codziennie chodzi dziecko roztaczało przyjemną, ciepłą atmosferę. Dziecko powinno czuć, że jest mile widziane w przedszkolu oraz ma się do kogo zwrócić.

Istotną kwestią, na jaką powinieneś jako rodzic zwrócić uwagę, są zajęcia, w których uczestniczy Twoja pociecha. Są przedszkola, które oferują jedynie opiekę nad dziećmi, co oznacza, że przez parę godzin w ciągu dnia pociecha bawi się sama bądź z rówieśnikami, ale bez uczestnictwa w rozwijających zajęciach organizowanych przez specjalistów. Dobrze jest zdecydować się na placówkę, która wdraża w życie dzieci zajęcia rozwijające wyobraźnię, zajęcia ruchowe i zabawy rozwijające aparat mowy.

Adaptacja w przedszkolu – istotny krok

Przed zdecydowaniem się na daną placówkę warto sprawdzić, czy przeprowadza ona dni adaptacyjne. Dni adaptacyjne to taki czas, w którym rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach w przedszkolu wraz z dziećmi. Dzięki temu pociecha nie zostaje zostawiona sama w nowym otoczeniu już od samego początku, tylko ma czas oswoić się ze środowiskiem.

   Czasami przedszkole (np. przedszkole Starachowice) praktykuje dni adaptacyjne bez udziału rodziców w tym procesie. Wtedy dni adaptacyjne polegają na tym, że dziecko przychodzi przez pierwsze dni do przedszkola na krótszy czas niż standardowo. Organizowane są gry i zabawy mające zjednoczyć grupę dzieci i oswoić je z pracownikami placówki przedszkolnej.