Czy warto zakładać ortezę na kolano podczas uprawiania aktywności fizycznej?

0
303

Na rynku medycznym można znaleźć wiele produktów dedykowanych dla stawu skokowego. Noszenie stabilizatorów jest rozwiązaniem stosowanym przez sportowców – w szczególności przez biegaczy oraz osoby uprawiające sporty obciążające kolana (np. przez tenisistów). Co warto wiedzieć na temat stosowania stabilizatorów podczas aktywności fizycznych oraz – czy na pewno warto stosować ortezę na kolano podczas aktywności fizycznej?

Ortezy są stosowane zarówno po kontuzji jak i zapobiegawczo podczas uprawiania sportu

Orteza to produkt ortopedyczny, który jest stosowany w celu leczenia kontuzji stawu lub kości. Elastyczne ortezy są stosowane w przypadku lekkich urazów jako element wspomagający rehabilitacje. Natomiast twarde wykonane z plastiku ortezy są stosowane po ciężkich urazach lub operacjach.

Wyróżnia się także specjalne stabilizatory sportowe, które nie krępują ruchów jednak chronią stawy przed ewentualną kontuzją. Szczególnie popularnym przykładem ortezy dla sportowców jest orteza na kolano.

Orteza na kolano 

Orteza na kolano zaprojektowana dla sportowców zapewnia maksymalny komfort podczas treningu. W pełni naturalne jest to, że podczas treningu stawy są narażone na duże przeciążenia i tym samym są narażone na kontuzje. W szczególności ma to miejsce w sportach, w których zawodnik dużą część czasu spędza na ugiętych kolanach (np. tenis lub siatkówka). Narażeni są również biegacze, gdyż w tym przypadku powtarzany jest przez dłuży czas niemal identyczny ruch obciążający kolana. Podczas uprawiania piłki nożnej lub jakiegokolwiek innego sportu wymagającego biegania ruch jest bardziej zróżnicowany przez co siła działająca na staw kolanowy nie jest taż taka duża jak przy typowym treningu biegowym.

Zakup stabilizatora dobrze poprzedzić konsultacją lekarską. Nawet jeśli nie zmagamy się z wyjątkowo dokuczliwą kontuzją a chcemy skorzystać ze stabilizatora wyłącznie podczas wzmożonej aktywności fizycznej to warto przekonsultować z lekarzem (lub co najmniej z doradcą w sklepie medycznym) jaki model stabilizatora będzie odpowiedni.