Strona głównaBiznesŁysienie plackowate – co należy wiedzieć o tym schorzeniu?  

Łysienie plackowate – co należy wiedzieć o tym schorzeniu?  

Łysienie plackowate opiera się na uszkodzeniu mieszków włosowych. Co ciekawe, problem ten najczęściej dotyczy osób poniżej 30 roku życia i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Poniżej wyjaśniamy czym charakteryzuje się łysienie plackowate oraz opisujemy jakie są rodzaje łysienia plackowatego.

Jakie rodzaje łysienia plackowatego rozróżniamy?

Łysienie zazwyczaj pojawia się u osób młodych, które nie ukończyły 30 lat. Choroba ta ma charaktery przewlekły i autoimmunologiczny. Skutki są widoczne w postaci łysych placków na głowie. Czasami w przypadku intensywnego przebiegu choroby zmiany mogą się także pojawić na innych częściach ciała.

Zakres występowania łysienia plackowatego bywa zróżnicowany w związku z czym popularny jest podział łysienia plackowatego właśnie ze względu na obszar ciała jakie jest narażone na łysienie. Tym samym wyróżniamy następujące typy łysienia plackowatego

  • Jednoogniskowe – ogniska chorobowe są skupione w obrębie jednego miejsca na ciele.
  • Rozlane – wiele ognisk chorobowych z których praktycznie nie da się wytypować pojedynczych ognisk.
  • Siatkowate – w obrębie ognisk dodatkowo tworzą się zmiany rumieniowe oraz pajączki naczyniowe.
  • Wężykowate – ogniska tworzą swoisty pas, który występuje w okolicy skroni, czoła oraz potylicy.

Warto odnotować, że bardzo często łysieniu plackowatemu towarzyszą także inne schorzenia, dlatego wyróżniono co najmniej cztery następujące typy łysienia plackowatego:

  • Łysienie plackowate pospolite – w tym przypadku zmiany szybko się pojawiają, jednak na szczęście problem całkiem szybko ustępuje
  • Łysienie plackowate atopowe – tutaj mówimy o rozległym łysieniu, które zazwyczaj jest połączone z innymi chorobami skóry np. atopowym zapalaniem skóry.
  • Łysienie plackowate kombinowane – tutaj łysienie występuje wspólnie z anemia aplastyczną (AA) oraz nierzadko także z innymi zaburzeniami hormonalnymi (np. związanymi z tarczycą)
  • Łysienie plackowate hipertoniczne – tutaj łysienie połączone jest z problemami z nadciśnieniem tętniczym.

Łysienie plackowate – przyczyny  

Przyczyny łysienia plackowatego nie są jeszcze do końca znane. Prawdopodobnie decydujący wpływ mają czynniki autoimmunologiczne. Problemy związane z funkcjonowaniem układu odpornościowego powodują, że komórki immunologiczne atakują własne tkanki (w przypadku łysienia plackowatego są to komórki mieszków włosowych). Niestety nie jest to wyjątkowo rzadkie schorzenie, gdyż nawet 2% pacjentów zgłaszających się do dermatologa skarży się na tą przypadłość.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne